FA Cup Günün Maçları

FA Cup’ta sona geliniyor, Tottenham’ı 4-2 ile geçen Chelsea FA Cup finaline adını yazdıran ilk takım olmuştu. Günün maçları birçok Avrupa liginde çok önemli karşılaşmalara sahne olurken İngiltere’de de Arsenal – Manchester City karşılaşmasına sahne oluyor.

Günün Kupa Maçları

Türkiye saati ile 5’te yayınlanacak olan günün maçları Tivibu Spor ekranlarında olacak. Tam 1871 yılından bu yana 736 farklı takımın mücadele ettiği turnuva dünyanın en prestijli spor organizasyonları arasında yer alıyor. FA Cup kupasını 12 kez müzesine götürmeyi başaran Arsenal ve Manchester United kupayı en çok kazanan kulüpler durumunda bulunuyor.

arsenal chelsea
arsenal chelsea

Arsene Wenger için bugünün maçlarının oldukça kritik bir mücadele olduğunu söylemeliyiz, hem ligde oldukça uzun süredir başarısız geçen sezonlar hem de şampiyonlar liginde ki başarısız sonuçlar artık Arsenal’de teknik direktör değişikliğinin sinyallerini vermişti.Ama her şeye rağmen Arsenal cephesi Arsene Wenger’in sezonu kupayla kapatması sonucu takımın başına kalmaya devam edebileceği yönünde. O yüzden Wenger için final mutlak çıkış kapısı diyebiliriz ayrıca ligdeki konumuyla Arsenal önümüzde ki sezon şampiyonlar ligine maçları için katılma şansını da yitirmek üzere hatta aynı başarısız sonuçların alınması takımın Avrupa kupasına bile gitmemesine neden oluyor.

Final Mücadeleleri Bekleniyor

Arsenal günün değerlerine baktığımızda 2000 sonrasında ki tüm sezonlarda Şampiyonlar Ligi gruplarında mücadele etme başarısı göstermişti ancak bu sezon durum böyle olmayacak gibi o yüzden Arsene Wenger mutlak olarak bu maçtan takımına galibiyet aldırmak zorunda.

fa cup
fa cup

Yarı final karşılaşmasına kadar maçlar ev sahibi takımların kendi sahasında oynanıyor yarı final ve final maçları ise Wembley Stadyumu’nda oynanılmaktadır. Aynı zamanda tek maçlı eleme sistemi bulunan kupada yarı final maçına kadar beraberlikle sonuçlanan günün maçları uzatmalara gitmez. Rakip takımın sahasında bir maç daha oynanır. Yarı final ve final maçlarında ise statü değişiklik gösterir. Oynanan maçta tur atlayan takım uzatma ya da penaltılarla belli olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir